Transfer części zakładu pracy w pakiecie z programem emerytalnym
Gdy nowy podmiot zatrudniający nie prowadzi własnego pracowniczego programu emerytalnego, może utworzyć PPE dla osób, które były objęte programem u dotychczasowego pracodawcy. Rejestruje go w trybie uproszczonym.
Zgodnie z art. 231 §1 k.p. w razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy. Oznacza to, że w takiej sytuacji automatycznie staje się on pracodawcą przejmowanych pracowników. Może również kontynuować pracowniczy program emerytalny (PPE) prowadzony przez poprzedni podmiot zatrudniający. Sposób, w jaki może to zrobić, zależy w szczególności od tego, czy przejmuje cały zakład pracy, czy tylko jego część oraz czy przed transferem prowadził własny program.
Zgodnie z art. 7 ust. 4 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o pracowniczych programach emerytalnych (tekst jedn. DzU z 2021 r., poz. 2139 ze zm.) w przypadku m.in. nabycia zakładu pracy w całości lub jego zorganizowanej części, nowy pracodawca wchodzi w prawa i obowiązki dotychczasowego pracodawcy wynikające z umowy zakładowej. O ile przepis ten nie nastręcza większych problemów interpretacyjnych w przypadku przejścia całego zakładu pracy, o tyle w sytuacji przejścia jego części pojawiają się istotne wątpliwości praktyczne. Dotyczą one w szczególności transferu na pracodawcę, który nie prowadził dotychczas własnego programu.
Konstrukcja programu
Pracowniczy program emerytalny (PPE) to system dobrowolnego, zorganizowanego gromadzenia środków na czas emerytury, stanowiący element...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta